Václav Hochmuth
Lietadlá medzivojnového obdobia 1918-1939

Civilné letectvo z obdobia medzi svetovými vojnami - množstvo zaujímavých predlôh z pionierskych rekordných letov alebo z pretekov v USA a Európe.

◄ Späť na galériu modelov
 
Civilné lietadlá
 
Avia Ba.122

RS models 1/72

Stavbný postup na stránkach Modelfóra
Článok o stavbe modelu - Modelweb
 
Lockheed Orion

Special Hobby 1/72

 
Rekordné lety
 
RWD-5bis

ZTS Plastyk 1/72

 

RWD -5bis bolo najľahšie lietadlo ktoré pred rokom 1939 prekonalo Atlantik.Stanislav Skazinski na ňom medzi 27.májom a 24.júnom 1933 prekonal s etapami južný Atlantik na trase z Varšavy do Rio de Janeira. Najdlhšia etapa viedla zo St.Louis v Senegale do Maceio v Brazílii a trvala cez 20 hodín.

Veľmi pracný model, aj keď to nie je na prvý pohľad vidieť. Nanovo je prerobený celý povrch, pretože pôvodné plátené plochy napodobené zdrsnením sa mi vôbec nepáčili. Úplne nový je interiér ako aj náznak motora, ktorý vidieť cez odvŕtané chladiace otvory v prednej časti trupu. Namáhavá bola aj výroba a hlavne osadenie presklenia pilotnej kabíny. Nanovo vyrobené sú takmer všetky drobné detaily. Model je nastriekaný kovovými farbami Testors. Dekály sú pôvodné, poľské

 
 
Pretekárske lietadlá
 
GeeBee R-2

LF models 1/72

 

GeeBee R-2 je menej známe dvojča Doolittlovho GeeBee R-1 so slabším motorom určený pre ďiaľkové lety. V roku 1932 skončil v prestížnom Bendix trophy ako štvrtý.O rok neskôr na pretekoch v Indianopolise bol stroj zničený. Trosky R-2  a na tých istých pretekoch zničeného R-1 boli použité na stavbu Gee Bee R-1/2, ktorý však tiež skončil pri havárii.

Mierne upravovaný resin od LF models. Stavebnica veľmi dobre pasuje dohromady, tmelenie bolo minimálne. Krásne prevedené bolo napodobenie plátna na trupe. Doplnil som kompletný interiér a aby naň bolo lepšie vidieť, otvoril som aj dvere na ľavej strane trupu. "Kamufláž" je nastriekaná pomocou šablón vyrezaných na plotri. Až neskoro som zistil, že červená a biela farba boli oddelené tenkou čiernou linkou. Drobné detaily som musel vyrobiť nanovo (polohové svetlá, vrtuľa). Pekný je motor, stačilo ho doplniť kabelážou. Použité farby sú Tamiya (biela) a Lifecolor (červená). Červenú je nutné striekať na biely podklad, pretože takmer vôbec nekryje.

 
Messerschmitt M.29

Dujin 1/72